Stonehenge to najsławniejszy kamienny krąg związany najprawdopodobniej z kultem Słońca i Księżyca. Jego powstanie i historia do dziś budzą zainteresowanie najznamienitszych naukowców.
Ale nie o Stonehenge ma być ten wpis.
Z ustaleń historyków wiemy, że kamienne kręgi budowane były na terenie Polski głównie przez skandynawskie plemienia Gotów. Były to miejsca spotkań plemiennej starszyzny, w których zapadały najważniejsze dla plemienia decyzje. Niektórzy historycy podają, że kręgi były miejscem pogańskich obrzędów lub pochówku i uznawano je za miejsca święte. W Polsce najwięcej takich budowli znajduje się na Kaszubach.
Wielkie kamienie tworzące krąg znajdziemy i u nas! Spacerując nad jeziorem Jeziory Małe, po zachodniej jego stronie wgłąb jeziora wysuwa się cypel, a na nim kilkanaście głazów ułożono niegdyś w krąg.
Właśnie takie umiejscowienie kręgu może sugerować, że było to idealne miejsce służące do obrzędów i narad. Krążą również opinie, że do dziś wchodząc do naszego Kamiennego kręgu „czuć” niezwykłą energię i moc, mimo, że krąg został przerwany (niektóre głazy zostały przesunięte - nie wiadomo czy siłą ludzkich rąk czy siłami przyrody). Nie znamy również pochodzenia i czasu powstania kręgu. Niemniej jednak uważamy, że jest to miejsce warte poznania. Przy okazji wiosennych spacerów zawitajcie nad jezioro, poznajcie ten malowniczy, magiczny i tajemniczy zakątek naszej gminy! Sprawdźcie własne odczucia związane z tym miejscem. Czy będą to zwyczajne, przeniesione lodowcem, głazy? Może ktoś z Was jednak poczuje tą energię, magię i moc kamiennego kręgu!