Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
105 lat temu, drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia do Poznania, mimo protestu władz niemieckich, przyjechał Ignacy Jan Paderewski. Licznie zgromadzeni Poznaniacy witali męża stanu, a ten poruszony powitaniem z okna hotelu Bazar wygłosił do zgromadzonych przemówienie. Jego słowa jednoczyły i dawały nadzieję, na powrót Wielkopolski do Ojczyzny. Były iskrą, której potrzebowały polskie środowiska niepodległościowe i ludność.
27 grudnia 1918 r. Niemcy, chcąc przyćmić polskie uroczystości związane z wizytą Paderewskiego, zorganizowali przemarsz oddziałów wojskowych przez miasto. Podczas tej manifestacji zrywano polskie flagi, napadano na polskie instytucje, padły pierwsze strzały, rozpoczęło się powstanie.
Wieść o rozpoczęciu walk w Poznaniu bardzo szybko dotarła do Gniezna, Jarocina, Kórnika, Śremu, Środy i innych miejscowości – hasło: "Nie należy dłużej czekać" było sygnałem do tego, by chwycić za broń, od tej chwili walki toczyły się na terenie prawie całej Wielkopolski.
105 lat temu, Wielkopolanie stanęli do walki o wolność i niepodległość. Solidarnie, ramię przy ramieniu, chwycili za broń i zwyciężyli! Mieszkańcy Zaniemyśla i okolic stanęli do boju wstępując do kompanii średzkiej, kórnickiej i śremskiej. Wielu oddało swoje życie.
Dziś zapraszamy Państwa do uczestnictwa w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. O godzinie 16:40, w godzinę wybuchu powstania zwyją syreny alarmowe, nieco później o godzinie 18:00 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele pw. św. Wawrzyńca, przemarsz pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, złożenie kwiatów.